Zaduszki Żeglarskie

20171105_193037Historia żeglarstwa ostrowskiego sięga już okresu międzywojennego. Od tego czasu wielu żeglarzy odeszło na wieczną wachtę.
Dlatego w niedzielę udaliśmy się do ostrowskiej Konkatedry, gdzie odbyła się Msza św. w intencji zmarłych żeglarzy, po której spotkaliśmy się w Fanaberii Art Club na I Ostrowskich Zaduszkach Żeglarskich. Klub bardzo szybko wypełnił się uczestnikami wydarzenia, i co cieszy, uczestnikami reprezentującymi wszystkie pokolenia żeglarzy i sympatyków żeglarstwa.
Po powitaniu przez komandorów ostrowskich klubów i krótkim wprowadzeniu, przystąpiono do ceremonii czuwania żeglarskiego, odczytując nazwiska Koleżanek i Kolegów którzy odeszli na wieczną wachtę.
Wszystko przy odpowiednio dobranych szantach, szklankach i klangach wybijanych dzwonem, oraz światłem dla każdego kto odszedł od nas na wieczną wachtę, zapalanym przez członków rodzin i kolegów. Klimat Klubu, światło i najważniejsze – ludzie którzy przyszli na Zaduszki, wszystko to stworzyło niepowtarzalną atmosferę zadumy i niekiedy wzruszenia. Były wspomnienia o ś.p. ś.p. Józefie, Dyziu, Wiktorze, Jurku i Ludwiku, Januszu, Macieju, Czesi i Dorocie, ale także o Piotrze, Michale i Jacku.
Pamięć o żeglarzach nie zginie, wspominamy ich w klubach, ale od 5 listopada 2017 roku służyć temu będą również nasze Zaduszki z ich przekazem, że „Człowiek żyje tak długo, aż nie zginie po nim pamięć.”